Facebook Twitter Youtube

Сергій Михальчук. Фотовиставка «Дебальцеве. 4 дні на передовій»

У Шостому апеляційному адміністративному суді 19 грудня 2019 року стартує виставка фоторобіт «Дебальцеве. 4 дні на передовій» відомого українського кінооператора Сергія Михальчука. Наприкінці 2014 року він поїхав під Дебальцеве, на передову, аби зафіксувати життя і щоденний ризик військових заради цілісності й незалежності України.

Ці фото, як і фото Революції гідності з перших і до останніх днів, – вияв підтримки Сергія Михальчука борцям за свободу й майбутнє цілісної України.

Міркування, що наштовхнули поїхати на територію російсько-української війни наприкінці 2014-ого

Наприкінці 2014 року поїхав в АТО, бо відчував, що зобов’язаний зафіксувати ситуацію, яка розгортається. Відчував, що відбувається історія. Тому з перших і до останніх днів знімав Майдан і їздив знімати в АТО. Як громадянин, як спеціаліст, як художник, я не можу залишатися осторонь, маю відзняти це. Відчував, що мушу, мушу показати й донести те, що бачив. І я прагнув залишити слід в історії про цю війну.

Завдяки Дмитрові (позовний Грос), замполіту командира 25 батальйону територіальної оборони «Київська Русь», ми проходили там, куди б я сам не потрапив, куди не пускали журналістів.

Чорно-білі кольори фотографій

Не бачу цю війну кольоровою. Як і Майдан. Чорно-білий нівелює, який це рік і століття, нагадує 1914 або Першу світову війну. Як художник, я уявляв її такою ж. Одяг, окопи, зброя... Якщо не зважати на дрібні сучасні деталі, як-то: телефон, рація – то складається враження, ніби потрапив у Другу світову війну. Ця війна (ред. – російсько-українська) – частина нашої великої історії. Навіть 2014-ий і Майдан – уже історія. Головне для нашої країни зробити висновки з цих подій. Не можна забувати такі речі.

Зйомки фільму, присвяченого російсько-українській війні

Мені пропонували знімати документальний фільм. Це було офіційне замовлення від Міністерства оборони. Проте я відмовився: не хотілося, аби у фільмі був пафосний мотив – лише враження від Дебальцевого як трагедії нашої країни, людей, що там проживають. Було б цікаво взяти участь у зйомках художнього фільму. Проте для мене має пройти час. Після того, як був під Дебальцевом, пройшли 5 років, але цього виявилося недостатньо. І наразі є відчуття, що історія поки не завершується.

Окрема подяка бійцям 25 батальйону територіальної оборони «Київська Русь» й особисто комбату Андрію Янченку за дні на війні поруч.

Ситуація зі сприйняттям війни сьогодні

Я відчуваю відповідальність і маю нагадати те, що бачив 5 років назад і на Майдані. Не робив цього тоді, адже й без мене вистачало людей, які говорили про війну. Усі про неї говорили, використовували в різних цілях – благородних і поганих.

Зараз намагаються більше заплющувати очі на ситуацію, тому я відчуваю, що мушу донести те, що бачив. Жодного разу не чув від людей на війні, які реально воюють: від добровольців, військових – про втому від війни. Як правило, у нашому суспільстві говорять, що втомилися, ті люди, які на свої очі війни не бачили.  Дай Бог, щоб цього не сталося.

Соціально активні, люди, які знаходяться на війні, у них не стоїть питання своїх інтересів чи зміни свого місця на затишне на дивані. Усе, що в них є, поставили на цю боротьбу. Я впевнений, що багато з них не будуть здаватися й капітулювати перед ситуацією, перед ворогом. Ніхто з тих, хто був на фронті, не втомилися від війни. Тому що на їхніх руками помирали товариші. Цього не можна забути.

Інформація про фотографа:

Сергій Михальчук – відомий український кінооператор. У 2014 році був нагороджений почесним званням  – Заслужений діяч мистецтв України. За свою кар’єру встиг попрацювати над понад 30 фільмами, зокрема «Поводир», «Під електричними хмарами», «Коханець» й ін.

Нагороди:

2019 рік – Золота дзиґа за кращу операторську роботу (фільм «Дике поле»);

2015 рік – Срібний ведмідь на Берлінському кінофестивалі за видатний внесок у мистецтво; отримав звання найкращого оператора (фільм «Під електричними хмарами»);

2002 рік – Міжнародний кінофестивалі в Сан-Себастьяні; отримав нагороду «Найкращий оператор» (фільм «Коханець»);

Золота медаль Академії мистецтв України

Фото з відкриття виставки «Дебальцеве. 4 дні на передовій»

На даний час виставка завершена.

Зателефонувати до суду   • 044 254 21 99 • 097 517 67 65 •