Інформаційний лист від 21.01.2013 №81/12/13-13
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
21.01.2013 № 81/12/13-13
Головам апеляційних
адміністративних судів
У зв’язку з надходженням до Вищого адміністративного суду України доручення Кабінету Міністрів України від 9 січня 2013 року № 51890/1/1-12 та листа Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини від 27 грудня 2012 року № 12.0.1-9/8993 про виконання рішень Європейського суду з прав людини, які набули статусу остаточного, Вищий адміністративний суд України вважає за необхідне звернути увагу адміністративних судів на таке.
Остаточними рішеннями Європейського суду з прав людини у справах «Соломахін проти України», «Глоба проти України» та «Бестіянець проти України» визнано порушення пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод у зв’язку з порушенням права заявників на розгляд справи судом протягом розумного строку. Так, провадження в національних судах у цих справах тривало 9 років 4 місяці, 14 років та 8 років 10 місяців відповідно.
Аналіз цих рішень свідчить, що проблеми, які призводять до порушення вимоги здійснення судового розгляду справ у розумний строк, пов’язані, зокрема, з тривалим розглядом справи апеляційним судом, поверненням справи судом вищої інстанції до суду нижчої інстанції, передаванням справи з одного суду першої інстанції до іншого, зупиненням провадження в одній справі до розгляду пов’язаної справи, недоліками виконавчих листів, що перешкоджали відкриттю виконавчого провадження та невжиттям органами Державної виконавчої служби належних заходів у рамках виконання рішення суду, ухваленого на користь заявника.
Остаточним рішенням Європейського суду з прав людини у справі «Савіцький проти України», серед іншого, встановлено порушення пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод з огляду на порушення права на виконання рішення суду протягом розумного строку. Так, рішення апеляційного суду Івано-Франківської області від 12 жовтня 2006 року про визнання відмови прокуратури надати заявникові копії документів незаконною було виконане лише 12 травня 2011 року, тобто через 4 роки 7 місяців.
Крім того, у цій справі через відмову органів прокуратури надати заявникові копії документів, необхідних йому для підтвердження його скарг в Європейському суді, Європейським судом з прав людини встановлено порушення статті 34 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод з огляду на те, що Україна не дотрималась своїх зобов’язань щодо забезпечення особі права на подання індивідуальної заяви до Європейського суду.
Про викладене повідомляється у порядку інформування та для врахування при здійсненні судочинства.
Із стислим викладенням указаних рішень можна ознайомитися в інформаційно-правовій системі «ЛІГА:ЗАКОН» та на сайті Міністерства юстиції України (minjust.gov.ua) у розділі «Захист інтересів держави в Європейському суді».
Цей лист пропонуємо довести до відома суддів місцевих та апеляційних адміністративних судів.
Голова суду І. Темкіжев